V boxu č. 5 naleznete:

 

                                

červen 2005

PRASKAČKA DNES
Klopené zatáčky pískové dostihové dráhy chrtů !

Špička Kontinentální Evropy?
 

Dostihové závodiště Praskačka prošlo tolika opravami a úpravami, že je k neuvěření, kolik toho nadšenci tohoto dostihového sportu z České greyhound dostihové federace během neskutečně krátkého období dokázali. Kdo měl možnost vidět tento areál naposledy v dubnu  roku  2004 a nyní, o rok později -  v červnu 2005, žasne.

Během pouhého měsíce minulého roku byla provedena generální oprava tělesa dostihové dráhy Praskačka. Během dvou měsíců tohoto roku byl zrekonstruován areál dostihového závodiště, všech jeho budov, komunikací a oplocení, zhotoveno množství pozemních pochozích ploch, vybaveno několik místností a kanceláří.

 

Těleso pískové dostihové dráhy prošlo úplnou generální opravou. 

Dráha se v zatáčkách naklopila o 6 – 8 stupňů, což minimalizuje možnost zranění nohou chrtů při překonávání odstředivé síly při jejich běhu v zatáčce.

Pod jemným pískem na povrchu dráhy je další vrstva z hrubšího písku a další vrstva štěrkového podloží, a celý tento důmyslný systém slouží  k zajištění maximální rychlosti odvodnění tělesa dráhy při dešti.

Výslednicí této kombinace je opět zmenšení možnosti uklouznutí a zranění chrta při běhu. 

 

Parametry tělesa dráhy:
tvar - ovál, pískový povrch, rádius 42 a 43 m, délka okruhu - 440 m, obě zatáčky naklopené pod úhlem 6 – 8 stupňů,  šířka rovinek 6 m, šířka zatáček až 8 m.  Distance 300 m a 525 m.
Vnitřní umělá návnada – zajíc.

 

Speciální traktor na úpravu tělesa dráhy je vybaven nadstavbovými díly, takže tímto traktorem lze upravit povrch dráhy do optima s ohledem na citlivou a složitou stavbu nohou u chrtů.

Povrch je dle potřeby válcován, smykován, zkypřován, aby se chrtům luxusně běželo.

Zdálo by se, že pro zdravé nohy chrtů nelze udělat víc - a přesto.

 

Dalším důležitým činitelem je opět voda. Tentokrát v podobě závlahy tělesa dráhy.

Zatímco při deštích je voda z dráhy odváděna, případné pozůstalé vodní skvrny na povrchu dráhy rozmetány nadstavbovým zařízením traktoru, v případě sucha však  těleso dráhy musí být zavlažováno.

Kdo si měl možnost zkusit běh na mořské pláži, zná vratký pocit při běhu na suchém písku pláže a neskonale komfortnější běh na bezprostředním okraji pláže, kterou vlny moře pravidelně smáčejí.

 

Zavlažování tělesa dostihové dráhy je nyní prováděno automatickou závlahou. Desítky vodotrysků vyvstanou nad povrch dráhy po celém jejím obvodu při spuštění automatického závlahového systému.

Desítky a desítky otáčivých tryskajících fontánek zavlažují dráhu již dlouho předtím, než se objeví první účastníci dostihů.

 

Údržba optimálního stavu tělesa pískové dostihové dráhy je poměrně nákladná záležitost, neboť mimo amortizace traktoru a ostatního zařízení nutno do provozních nákladů závodiště nutno započíst ještě naftu do traktoru, práci traktoristy, vodu na závlahu. Také prostředky na odplevelení písku a cenu této práce.

 

Celé těleso dráhy je ohraničeno hrazením s plotem, které zamezuje nežádoucímu vběhnutí nestartujícího chrta. Zranění z toho plynoucí jsou ošklivá a nechtěná vbíhání chrtů na dráhu poměrně častá. Část původního hrazení je vyměněna za hrazení nové, estetičtější.

 

Startovací boxy jsou renovovány, mají vyměněnou podlahu a jsou konstrukčně vylepšeny.

Na dvířkách boxů jsou napojeny kontaktní snímače, které spínají elektronickou časomíru s cílovou kamerou v okamžiku, kdy dvířka boxů se začínají zvedat. 

 

Měření výsledných časů – elektronickou časomírou a digitální kamerou
Běhy závodníků jsou měřeny elektronicky, a to pomocí kontaktních snímačů umístěných na startovacích boxech, které po otevření boxů automaticky sepnou elektronickou časomíru s cílovou kamerou.

Měřené časy jsou zpracovávány následně na počítači, který veškeré běhy s jejich časy zaznamenává a ukládá do paměti. Měření je naprosto přesné a nemůže je ovlivnit obsluhující personál.

Cílové snímky všech závodníků zachycené cílovou kamerou,  jsou ukládány do paměti počítače.

Cílová digitální kamera vyhotovuje v cíli až 2000 snímků za vteřinu! Nejedná se o videokameru!

Rozlišení dvou či tří zdánlivě stejně dobíhajících psů nelze jiným způsobem zajistit.

Hudba, zvuk, profesionální zvuková technika – mixážní pult, zesilovače, reproboxy, mikrofony

Ozvučení celého stadionu je zajišťováno profesionální zvukovou technikou o výkonu 2x 500 W.

Doprovodná hudba je vybírána a mixována s ohledem na průběh dostihů. Uklidňující po výkonu psů,

fanfáry k dekorování, pochodová při parádemarši a příchodu ke startovacím boxům, náladová o přestávce.

 

Dorozumívací technika – krátkovlnné vysílačky se používají k dorozumívání mezi funkcionáři,
např. k dorozumění mezi rozhodčí věží a startérem.

 

Areál závodiště má novou vjezdovou bránu, s hydraulickým samočinným otevíráním.

Z dvou třetin bylo vyměněno oplocení celého areálu, zejména ze strany přilehlých rodinných domků.

Původní drátěné pletivo bylo nahrazeno novými ocelovými sloupky, a na tyto byly přišroubovány

celodřevěné plotové dílce o výšce 2,20 m. Tento druh oplocení slouží zároveň i jako protihluková bariéra a chrti nejsou již rušeni psími hlídači z přilehlých stavení.  

 

Celý areál závodiště je úpravný, estetický a neskutečně čistý. Za pouhé dva měsíce zde vyrostlo množství nových komunikačních a pochozích ploch, nové parkoviště, nové odstavné plochy.

Podíváme-li se na fotografie staré pouhé dva měsíce, nechce se nám věřit, že nejsou staré řekněme - tak dva roky.

Vyrostly zde ozdobné skalky, bylo nasazeno množství zahradních dřevin a okrasných stromků a rostlin.

Místy, kde se majitelé chrtů jako závodčí chrtů brodili v období dešťů bahnem, uklouzávali a někdy i upadli na mokrém trávníku, procházejí nyní suchou nohou.

Přímo luxusní příchody jsou pro chrty zbudovány ke startovacím boxům jak na 300m, tak i na 525m.

 

K čistému pocitu přispívá několik bílých budov a stanů.

 

Bílé rautové stany, sloužící pro pohodlí diváků. Ani déšť, ani prudké slunce neobtěžují diváky při sledování dostihů.V bílých stanech bílé stoly, bílé židle.

Je vidět, jak se pořadatelům daří snaha zviditelnit vizi, ve které chtějí vrátit tento sport mezi tzv. „bílé sporty“, ke kterým odjakživa patřil a nadále patří - např. golf.

Potírají mezi laiky často vžitou představu, že majitel chrta je nutně něco jako „oblemtaný“ chovatel, který je nejraději celý v černém, nebo v neutrální, či jiné, „vše zakrývající“ barvě.

V současném amatérsky prováděném dostihovém sportu chrtů je totiž majitel chrta současně i divákem, a také i personálem závodiště, když se v určité fázi stává – závodčím chrtů do boxů.

Z tohoto titulu uvidíte  i majitele dostihových chrtů v bílých oděvech, jev to dříve nevídaný.

 

Bílý dekorovací stan, prostředí pro předvedení závodících chrtů. Takovou kulturu při dekorování vítězů hned tak neuvidíte a neuslyšíte.

Nejprve jsou závodící chrti divákům předvedeni na místě před dekorovacími stany, na tzv. parádemarši.

Diváci odhadují budoucí výkon závodníků a tipují jejich pořadí a dosažený čas v tipovací soutěži „Sranda Tip“. Tipují u „bookmakera“ závodiště zdarma a v případě dobrých tipů vyhrávají věcné ceny.

Po výkonu jsou vítězové dekorováni na stupních vítězů věcnými cenami pro vítěze – poháry, medaile, dečky, apod. a také obdrží certifikáty na finanční výhry, které si vyzvednou později. 

Doprovodná hudba – trochu nabuzující při předvádění psů, pochodová hudba při odvádění závodníků ke startovacím boxům, fanfáry pro vítěze, nebo uklidňující hudba po skončení výkonu psů je pečlivě vybírána a mixována minimálně dva dny před zahájením dostihů.

Je slyšet, že je vybírána s láskou k psům a někdy je to dokonce i vidět.

Je vidět tehdy, když se  podaří umocnit stav mysli majitelů chrtů v okamžicích jejich zasloužené slávy za odvedenou dřinu obou, trenéra i chrta. 

 

Za jakým účelem stojí tito lidé s chrty na této loučce?, zeptal se laik ještě před rokem, když spatřil záběr z dekorování z minulosti.
Nic důstojného, žádná zajímavá kulisa, shluk roztodivně oděných lidí.

Sdělení, že v Anglii stoupají na stupně vítězů chrti, jejichž majitelé stojí s nimi oděni v oblecích, nebo dámy ve společenských úborech, by jim připadala asi poněkud přitažená za vlasy.  

 

Nyní spatříte bílý dekorovací stan, nové bílé stupně vítězů, červeno-černé logo federace a partnerů, majitelé chrtů nyní povětšinou ladí s prostředím.
Na obleky je ještě příliš brzo, ale týmové stejnokroje,  jakým je vybaven jakýkoli běžný sportovní oddíl, to už uvidíte.

 

Nová dlažba před stany i ve stanech, ostrůvek ozdobující zeleně před stany, bílé vlajky s logy pořadatele na vysokých stožárech. Důstojné místo pro umístění pohárů vítězů, certifikátů, apod., vše v sousedství několika zdobných stromků.

Důstojné a reprezentativní místo pro dekorování, neskutečně impozantní reklama vítězů na webových stránkách naší federace.

Není divu, že mnozí „chytráci“ se snaží na svém oděvu vpašovat do tohoto nanejvýš stěžejního prostředí loga organizací, které se na sponzorování našich dostihů nikterak nepodílejí, nikterak s naší federací nesouvisí a snaží se získat pro ně skvělou reklamu - zadarmo.

 

Po roce existence ČGDF narostl počet vstupů návštěvníků na její webové stránky do takové výše, jako u jiných za desítku let. Za jeden den i padesát vstupů je běžný jev (po 13.6. opravujeme na 100 vstupů/24 hod.). Ze specielního programu, který kóduje návštěvníky stránek ČGDF je patrné, že je pravidelně navštěvují zájemci i ze zahraničí, zájem vzbuzují dokonce i na naší druhé polokouli. A to prosím obsahují minimum cizojazyčných mutací!  

Zdá se, že dostatečně vypovídací jsou zveřejňované fotografie,  fotografické reportáže, obrázky, grafická úprava.

Již dříve bylo možno slyšet hodnocení, že z webových stránek ČGDF je vidět, že provozovatelé dostihů jsou nesporně estéti a je patrné především to, že svou práci mají rádi a chrti jsou zde nadevše milováni a hýčkáni. 

 

Personál závodiště, neboli funkcionáři pořadatele, jsou uniformováni.

Všichni jsou opatřeni týmovým oblečením na každý druh počasí, týmovým znakem a také páskou na ruce s vyšitým názvem funkce. Oblečení je taktéž bílé, pouze u nepromokavých bund do deště je použito barev. Od černých bund, které zvyšují tristnost ponurého prostředí při dešti, se ustupuje ve prospěch rozjasňujících -  žlutých.

Musíme uznat, že funkcionáři dostihů ČGDF, zejména ti nejdůležitější – oba hlavní rozhodčí, dostihový manager, startér a vodič zajíce budí respekt již svým důstojným a majestátným zjevem, o odbornosti nemluvě.

 

Funkcionáři závodiště – při přejímce. 

Před budovou kanceláře pro přejímku chrtů zaznamenáme také velké změny. Nová je terasa před budovou kanceláře. Desky staré podlahy terasy zpuchřely a hrozily již zraněním, konstrukce pod deskami terasy taktéž. Budova je vymalována zvenku i zevnitř. Velké množství odpracovaných hodin přineslo výsledek.

 

V předsíni budovy vás šipky zavedou vpravo do místnosti na přejímku veterinární a vlevo do místnosti na přejímku dostihovou.

Přejímka veterinární se více zpřísnila, tudíž prodloužila a také prodražila. Zaznamenáváme samostatnou místnost pro práci „pana doktora“, vyšetřovací stůl, atd., o případných neduzích psa se nedovídá kdekdo.

Místnost se bude nadále vybavovat.

 

V místnosti pro přejímku dostihovou - tam si sednete. A to doslova. A budete se cítit opravdu jako klient. 

Zatímco pohodlně sedíte na vysoké barové židli, zpracovává vaše doklady sekretářka dostihového managera a paní pokladní, vše za dohledu dostihového managera naší federace.

Vy můžete v klidu vnímat prostředí kanceláře, které, troufám si tvrdit, není v této branži běžně k vidění.

V nedávné minulosti prý způsobila návštěva této místnosti jedné citlivé paní doslova kulturní šok.

Nyní vidíte značkový italský kancelářský nábytek, kvalitní obrazové reprodukce, květiny čisto, útulno.

 

Nová digitální váha je v provozu zhruba dva měsíce. Někteří chrti jsou z ní evidentně „vyjukaní“, jiní se zde doposud neznámé věci nepokrytě bojí, jiní vyhlížejí jako zkušení matadoři. Určitě se zakrátko všichni srovnají. 

 

Pohyblivá odchytová plenta – uzavírá dráhu cca 30 m za boxy na 300 m. Soustřeďuje závodící chrty po doběhu v jednom místě, nedochází k jejich rozptylu.


Veterinární pohotovostní služba – je zajištěna po celou dobu dostihů. Kromě veterinární ordinace, která se postupně zařizuje (vyšetřovací stůl, kyslíková soustava, apod.), je již tradičně na závodech ČGDF přistaven kompletně vybavený sanitární vůz soukromé veterinární kliniky HK-Vet.    
Celý průběh dostihů je pečlivě veterinární službou sledován, nezbytně nutná přestávka je možná pouze  v době oficiální přestávky dostihového dne, všichni zainteresovaní jsou vybavení dorozumívací technikou, je stanoven systém pro různé situace.  

 

Paddock –  byl přestěhován do nového místa mezi jehličnaté stromečky a byl celý oplocen.

Majitelé, kteří mají více psů, nebo ti, kteří se chtějí v klidu najíst, občerstvit, nebo staví své chrty na start v různou dobu, je zde mohou na potřebnou dobu uložit. Kotce jsou hojně využívány a někdy dokonce nedostačují svým počtem.

 

Zázemí areálu - dostihového závodiště je velice slušné. Jídlo nakoupíte u pana „restauratéra“ v malém rautovém stanu, ve velkém rautovém stanu pohodlně sníte – a ještě můžete při tom sledovat dostihy, nic vám neujde.

Sociální zařízení vynikající, je nadstandardně vybaveno, správcové areálu je udržují až úzkostlivě čisté.

Nemusíme popisovat, fotografie hovoří za všechno.

  

Camping – je vybaven kapličkami s přípojkami na 220 V, v administrativní budově je WC, sprchy,  non-stop občerstvení.

 

Lobby bar s TV, SAT,  počítač s přípojkou na internet, administrativní centrum. Návštěvníci, zejména z kempu, mají zajištěno spojení se světem a možnost přijímání nebo odesílání emailové pošty.

           

Kredit ČGDF -  je nesporné, že činností České greyhound dostihové federace byla dostihovému sportu chrtů v České republice dána nová dimenze. 

Nová organizační kultura, nové estetičtější prostředí, nové ceremoniály, dohromady podávají nový, nesporně lákavější obraz o dostihovém sportu chrtů, než na jaký jsme byli doposud zvyklí.

ČGDF nesporně vytvořila typickou tzv. „nadhodnotu“, která ji odlišuje od jiných obdobných organizací.

 

Pečlivá příprava dostihů, důsledná organizovanost dostihů, moderní dostihový systém, průhledný výherní systém, společenská i přátelská atmosféra na dostizích je patrná i pro laiky. Přijaté děkovné a pochvalné zprávy hovoří jednoznačně.  

Časové průběhy dostihů, výjimečné ve své preciznosti a důkladnosti, jsou vždy pečlivě dodržovány.

Můžete si být jisti, že je-li naplánován začátek dostihů v 13.00 hodin, tak v tolik hodin také začne.

Majitel chrta je v pohodě, nemusí být v neustálém střehu, „kdy že má jít na start.“.

Je-li nutno kvůli nepřízni počasí - blížící se bouřce,  některý běh urychlit, moderátor dostihů vás vede detailními pokyny tak důsledně, že majitel chrta ani některý z funkcionářů nemůže začátek běhu opomenout, zaspat.

 

Amatéři, nadšenci a dobrovolníci s profesionálním přístupem k práci ve svém volném čase vytvářejí společné dílo, které snese srovnání s parametry profesionálních dostihových institucí v dalekém zahraničí.

Jeden veliký rozdíl tady však je. Na konci neskutečné práce která mnohdy není ani vidět,  není výdělek pořadatele dostihů, ani majitelů chrtů, ale z velkého fandovství členů občanského sdružení s názvem Česká greyhound dostihové federace -  nakonec vydělají samotní chrti.

A v tomto případě – klobouk dolů.

jméno autora článku je v redakci